Fundusz pomaga w likwidacji niskiej emisji

SĄ CHĘTNI PO DOTACJE

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wspiera finansowo mieszkańców - także naszego regionu - w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła. Dzięki programowi "Smog Stop" w całym województwie ma zniknąć ok. 750 starych kotłów.
Gazy i pyły ulatujące z kominów domów czy mieszkań ogrzewanych węglem to obecnie największe źródło zanieczyszczenia powietrza. Zjawisko mogą zniwelować nowoczesne piece oraz ekologiczne rozwiązania np. pompy ciepła. Ich koszty często jednak odstraszają potencjalnych nabywców. Naprzeciw postanowił wyjść WFOŚiGW, który zaoferował dotacje na wymianę źródeł ciepła.
To już druga edycja programu skierowanego do mieszkańców - właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Pierwsza akcja trwała od 11 do 22 lipca zeszłego roku. Złożono wówczas przeszło 1,5 tys. wniosków. Tym razem zainteresowanie jest znacznie większe, ponieważ na początku kwietnia Sejmik Województwa Śląskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową. Zgodnie z dokumentem, od 1 września obowiązuje zakaz palenia w piecach mułem, flotem, mokrym drewnem i węglem brunatnym. Dodatkowo wojewódzcy radni wprowadzili nakaz stosowania przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń wysokiej klasy jakości. Właściciele mieszkań czy domów mają obowiązek wymiany instalacji niższej klasy urządzeń - w zależności od ich wieku lub klasy emisji - od początku 2022 r. do początku 2028 r.
Przed siedzibą katowickiego funduszu już w pierwszych dniach akcji ustawiły się kolejki chętnych. O sporym zainteresowaniu programem "Smog Stop" można było się przekonać także 18 maja w Strumieniu. W sali sesyjnej ratusza odbyły się konsultacje z mieszkańcami, podczas których pracownik WFOŚiGW w Katowicach szczegółowo odpowiadał na pytania zainteresowanych dotacjami.
Warto dodać, że oprócz wymiany pieców chętni mogą także starać się o finansowy zastrzyk m.in. na docieplanie ścian, stropów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz na budowę instalacji solarnych. Dotacja może sięgnąć 25 proc. kosztów inwestycji (z dodatkowo określonymi limitami kwotowymi) w przypadku modernizacji źródła ciepła, a 15 proc. w pozostałych przypadkach.
Wnioski o dofinansowanie w ramach programu - o czym już pisaliśmy - przyjmowane są do 26 maja. Dokumenty można składać w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach przy ul. Plebiscytowej 19 od 7.30 do 15.30 lub przesłać pocztą (decyduje data wpływu do funduszu). Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 32 60 32 252. Regulamin programu dostępny jest także na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(klk)EKOLOGICZNE RADIOWOZY

Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie wzbogaciła się o trzy nowe, ekologiczne radiowozy. Ich zakup był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz samorządów powiatu cieszyńskiego.
Te trzy radiowozy to toyoty auris z napędem hybrydowym. - To pierwsze ekologiczne radiowozy w powiecie cieszyńskim. Charakteryzują się niewielkim zużyciem paliwa, są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, która w połączeniu z systemem odzysku energii elektrycznej podczas hamowania sprawia, że samochód jest przyjazny dla środowiska - informuje Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.
Każdy z nowych radiowozów kosztował ponad 92 tysiące zł. Pieniądze na ich zakup pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, z samorządowych kas Cieszyna, Ustronia, Goleszowa i powiatu cieszyńskiego oraz z budżetu policji. Auta mają bogate wyposażenie oraz silniki o pojemności 1,8 litra i mocy 136 KM. Dwie ekologiczne toyoty służyć będą policjantom z Komisariatu w Ustroniu, a jedna funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

(hos)

Tak się poznaje środowisko!

MALOWALI POMNIKI PRZYRODY

Przeszło czterdzieścioro uczniów z Dębowca i tyleż samo z cieszyńskich podstawówek wzięło udział w konkursie plastycznym "Poznajemy pomniki przyrody we własnej gminie". Rywalizację zainicjowała Komisja Ochrony Przyrody PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie.
Nagrody dębowieckim uczniom zostały rozdane w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Łączce. W kategorii klas młodszych zwyciężył Marcel Migdał, drugie miejsce zajęła Kamila Kubala, a trzeci był Mikołaj Cieśliński. Kolejne miejsca zdobyli: Kamil Stawowski, Przemysław Żertka i Dawid Brudny. Nagrodę specjalną przyznano Zuzannie Kowalskiej, Nikoli Sperce i Wiktorii Juroszek. W kategorii klas szóstych najlepsza okazała się Natalia Baścik, druga była Oliwia Oleksy, a trzecia Emilia Cieślińka. Po piętach deptały im Weronika Fryda i Julia Urbaś. Nagrody specjalne Euroregionu Olza w Cieszynie otrzymały: Aleksandra Konior, Emilia Boruta, Anita Żertka, Kacper Staniek, Kamila Wach, Karolina Piegrzymek i Anna Lempart.
Z kolei w cieszyńskim konkursie zwyciężyli ex equo Maja Marchewka i Krzysztof Brejza. Trzecie miejsce zajęła Weronika Toruń. Tuż za podium znaleźli się się Jakub Fender i Wiktoria Domonik. Nagrody specjalne powędrowały do: Mai Król, Anny Sznajder, Jagody Cholewy, Patrycji Dębińskiej, Małgorzaty Kluski. Wyróżnienia otrzymali: Amelia Zawada, Paula Bucholc, Klaudia Jakóbiec, Karolina Hornik, Natalia Król, Olaf Zawada, Emilia Mrózek, Grzegorz Rzymanek, Gabriela Kądziałka.
Na zdjęciach: Uczestnicy zmagań w gminie Dębowiec wraz z organizatorami (z lewej)) oraz Cieszyńscy uczniowie wraz z opiekunami i organizatorami rywalizacji

(klk)
Do druku: pdf